Jakie ryby czyszczą szyby w akwarium

Jeśli zastanawiasz się, jakie ryby są najlepsze do utrzymania czystości w akwarium, to warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki są w tym zadaniu równie skuteczne. Jednymi z najbardziej skutecznych ryb czyszczących szyby i kamienie są m.in. otocefały (Otocinclus sp.) czy młode sumy (Corydoras sp.). Otocefały to małe ryby z rodziny welsów, które potrafią skutecznie czyścić m.in. szyby akwarium, kamienie i liście roślin. Są to ryby bardzo łagodne i spokojne, które dobrze znoszą życie w grupie.

Jeśli natomiast zależy Ci na większych rybach, które nie tylko skutecznie oczyszczają akwarium, ale również wspaniale prezentują się w wodzie, warto postawić na krewetkarze (Amano Shrimp) czy też modraczki (Pseudotropheus socolofi). Krewetkarze to niewielkie krewetki, które potrafią skutecznie czyścić m.in. szyby akwarium, ale również kamienie oraz rośliny. Modraczki natomiast to dużo większe ryby, które dobrze czyszczą m.in. kamienie i korzenie. Są to ryby łatwe w utrzymaniu i znane ze swojej wspaniałej barwy, która z pewnością przyciągnie uwagę w akwarium.

Jakie ryby są najlepsze do czyszczenia szyb w akwarium?

Czyste, przejrzyste szyby to wizytówka każdego akwarium. Niestety, szybki łatwo pokrywają się osadem, glonami i innymi zabrudzeniami, co zniekształca widok na podwodny świat. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie czystości szyb jest wykorzystanie ryb, które naturalnie usuwają z nich zanieczyszczenia. Oto lista kilku gatunków, które są najlepsze do tego zadania.

Otocinclus – to niewielka rybka, która uwielbia żerować na glonach. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi potrafi dotrzeć w najtrudniej dostępne miejsca i oczyścić szyby z każdego rodzaju osadu. Ponieważ jest to ryba stadna, zaleca się trzymanie ich w grupkach, aby zwiększyć ich efektywność w czyszczeniu.

Plecostomus – to większa ryba, która również lubi zjadać glony. Jednak w przeciwieństwie do Otocinclusa, Plecostomus jest znacznie większy i bardziej łagodny w swoim zachowaniu. Ponadto, jest to ryba jedna z mniej wymagających gatunków, jeśli chodzi o warunki w akwarium, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących miłośników.

Czy wszystkie ryby potrafią czyścić szyby w akwarium?

Wielu miłośników akwarystyki uważa, że jednym z najciekawszych zjawisk zachodzących w zbiornikach akwariowych jest proces oczyszczania szyb. Wiele gatunków ryb potrafi bowiem skutecznie pozbywać się z nich glonów i innych osadów, co przyczynia się do utrzymania czystości i przejrzystości wody. Niemniej jednak, nie wszystkie ryby są w stanie takie zadanie wykonać, a co więcej, niektóre gatunki mogą nawet zaszkodzić innym mieszkańcom akwarium.

Najskuteczniejsze w oczyszczaniu szyb są ryby z rodzaju plekostomus, takie jak np. plekostomus złoty, brzozowiec, albo chrobotek. Wspomniane gatunki posiadają specjalne przyssawki, dzięki którym mogą przemieszczać się po szybach i usuwać z nich osady. Istotne jest jednak, by w akwarium nie było zbyt mało glonów, ponieważ ryby te będą potrzebowały innej formy pożywienia. Poza plekostomusami, w oczyszczaniu szyb przydadzą się również m.in. krewetki amano czy też młode karasie, ale w przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że po osiągnięciu pewnej wielkości przestaną być skuteczne w czyszczeniu szyb.